Помощ - Търсене - Потребители - Календар
Пълна версия: Съвременна българска литература
Мадона & Майкъл форуми > Общ Офтопик > Кино, литература и още
damita
Добре де, признавам, имам изпит на 4-ти. Ще съм щастлива ако можете да помогнете. blush.gif
Под понятието "съвремена българска литература" се разбира онази след 9-ти септември 45-та. Тук се включват и Талев, и Димов. Тук също така идва и моят проблем с липсата на време да прочета трилогията на първия и основните произведения на втория. Чела съм "Железният светилник" и ми е една от любимите книги, но за другите така и не съм се прежалила. Подозирам, че "Тютюн" ще ми хареса, но точно сега нямам физическата възможност да се преборя с него. Хайде сега, нека онези от вас, които са имали възможността да се запознаят с въпросните произведения (дори и по диагонал), да кажат няколко приказки за тях, да метнат няколко критики, пък после ще почерпя. smile.gif

Иначе покрай четенето на задължителна литература се натъкнах на изключителното произведение на Павел Вежинов - "Бариерата". Препоръчвам го на всички! Мисля, че точно на хората от този форум ще им хареса. Въобще, очертава се Вежинов да се превърне в любимия ми български автор. За разлика от Емилиян Станев. Борбата ми с "Антихрист" беше безмилостно жестока! Не си го причинявайте!!!
Dextre
в какъв смисъл критика! не може ли преразкази hihi.jpg . тетралогията на талев съм я чел, като "Илинден" съвсем по диагонал. не знам защо точно "Железният светилник" се учи, може би защото е първа и най-малка по обем. На мен лично "преспанските камбани" ми харесва повече. натам политическите моменти почват много да личат и да звучат като лозунг, а не като втъкани в сюжета.
damita
О, преразказите ще свършат чудна работа! Опитвам се да доловя сюжетните линии от някакви критически текстове и ми се повръща! smile.gif Благодаря ти предварително! wub.gif
darko2000
Дамс-за "Тютюн" ли ти трябва добра рецензия?
Dextre
Цитат(damita @ Jul 1 2007, 01:55 AM) [snapback]131801[/snapback]

О, преразказите ще свършат чудна работа! Опитвам се да доловя сюжетните линии от някакви критически текстове и ми се повръща! smile.gif Благодаря ти предварително! wub.gif

опитвам се да намеря подробни преразкази в нета, щото моите гравитират главно около определени моменти - примерно как султана иска да води ния на бик, само и само да й роди внук. а и честно казано не си спомням къде приключват отделните томове на тетралогията.

имам спомени как примерно на 14-година след сватбата ния забременява (майка й също родила доста късно), ражда им се болнаво дете (май Борко се казваше). лазар започва да се увлича от идеите за обединена българия, ходи на гости на чичо си в софия (чичо му живее някъде на опълченска, това си го спомням, щото всеки ден за училище минавах през опълченска и все се чудех къде точно е живял чичото) и е много разочарован, че на свободна българия не й пука особено за посестримата й. всички си живеят своя стремителен и прекрасен ден, без да се сещат какво е било и как братята и сестрите им чакат да ги освободят. даже чичото му се смееше на нещо (примерно на калпака и на селските обноски). като се връща обратно, лазар има някакви преживявания в дюкяна си (ето, значи е бил магазинер) с някакъв турчин, пък някакъв танас кривиот го спасяваше, пък щяха да смачкат детето му с кон... после борко пораства, той почва да се занимава с революционни дейности...
не, ще топърся в нета. така нищо няма да излезе hihi.jpg
damita
Цитат(darko2000 @ Jul 1 2007, 02:04 AM) [snapback]131805[/snapback]

Дамс-за "Тютюн" ли ти трябва добра рецензия?

И за "Тютюн". smile.gif
damita
Цитат(Dexter @ Jul 1 2007, 02:21 AM) [snapback]131809[/snapback]

Всичко ми е от полза. smile.gif
Dextre
Цитат(damita @ Jul 1 2007, 02:26 AM) [snapback]131813[/snapback]

Цитат(Dexter @ Jul 1 2007, 02:21 AM) [snapback]131809[/snapback]

Всичко ми е от полза. smile.gif

тю, нищо не намирам. да се надяваме, че арми или някой друг има по-пресни спомени. като цяло след железния светилник, ния влиза в дома на глаушеви - щерка на богаташ. султана мръщи вежди, щото я е страх от чорбаджийската дъщеря. още в началото ния се опитва да въведе нов ред в семейството (газени лампи, метални лъжици и т.н.), от което на султана й се изправя косата. докато другите й снахи раждат непрекъснато, ния няма деца. султана е притеснена, защото е въпрос на чест, а и лазар е любимия й син - учен човек. ходят по какви ли не баячки и гледачки, резултат никакъв. накрая я води при някаква, която й казва, че причината може да не е в ния, а в лазар и има начин да я забремени (планът на гаднярката е да вземе пари от един мазен, космат богаташ, който харесва ния и иска да я чука, да я заведе при тоя и да я оплоди). планът се осуетява и на 14-тата година (не съм сигурен, но нещо такова ми се мота в главата. дали е била 14-година от сватбата или пък жулиета беше на 14 години duh1.jpg ) ния ражда Борко, който е вечно болнав.всички му треперят, но този борко после става върл комита. през това време лазар се запознава с новия учител в преспа - бивш каторжник от анадола. идва освобождението на българия (княжеството е свободно, но източна румелия, където е преспа, си остава ... не знам как е политически правилния израз... под турско робство ли, под турско управление ли). всички са покрусени, особено свободолюбивия лазар и учителя. лазар отива в софия да види как живеят свободните братя и е впечатлен. връща се в преспа и вижда там какво е положението.
в личен план ния успява да накара лазар да се отделят от семейството и да заживеят сами (май в къщата на мъртвите си вече родители). султана го преживява драматично, все пак за нея и стефани форестър семейството е всичко. между другото не чичото, а брата на лазар отива да живее в софия. киро май беше. султана съвсем е загубила вече семейството си - един в софия, друг - в чужда къща. Една от внучките кръщават Царевна - на Султана, ама с българско, свободно име.

айде, други да се включат smile.gif
damita
Ха-ха, знаех си, че това ще е забавно! Благодаря, Дексчи! smile.gif
Dextre
не ми благодари, нека първо мине ревизия, че като нищо може да съм объркал хронологически нещата и после да ме биеш hihi.jpg . между другото дръпнах си Преспанските камбани и превъртях назад да видя как свършваше. Султана умира. Много е тъжно. Накрая остава съвсем сама. Следващото да не се чете от хора, които не искат да бъдат натъжени
Летни нощи бяха, но като че ли пак бяха много дълги. Само вятърът ломоти нещо в кумина, някакъв червей дълбае по гредите или мишка ще изтропоти по тавана.
Никога досега Султана не бе плакала толкова много. Нито дори за Катерина, когато след смъртта й се криеше в малката стая или вън, в плевнята - да не видят людете сълзите й. Сега тя и нямаше от кого да се крие. Сълзите сами течаха ситни, солени, ще изгорят очите й, ще ослепее от сълзи и тъга.
Отиде няколко пъти у Лазарови. Да види болното - иначе не й се излизаше вън от прага на къщата; тя поне да не изоставя къщата си, макар и за малко време. Лазар я попита дали има пари, дали има брашно, не се ли нуждае от нещо. Всичко имаше Султана: и пари (Кочо й бе оставил десет лири), и брашно имаше до ново, и дърва, само люде нямаше в къщата й
само живи люде нямаше...

И съвсем накрая Лазар й чете писмо от Кочо (не бил киро, кочо бил hihi.jpg ) , че е добре в София и вика брат си там:

- Да ги чуваме, да ги знайме барем живи и здрави... - После изви към Лазара бдящи очи и рече: - И тебе те вика там... По-хубав живот ще живейш... Жали той за Преспа, ама забравил я веке, излезла е от сърцето му, виждам... Ами тука кой ще остане бре! - напрегна се да викне тя и се задави в кашлица, но тъй, през кашлицата, продължи: - Само нашите гробове ли ...
- Не, майко ... Аз тука ще остана. И аз, и мнозина други наши люде.
Султана не сваляше очи от него и той кимна пред зоркия й поглед, негли да потвърди думите си.
Тя дишаше все по-трудно. Лазар и Ния не се отдалечаваха от леглото й. Привечер старата майка поиска водица и попита:
- Стъмни ли се веке?
Прозорците на стаята още светлееха, но гаснеше вече живата светлина в очите на Султана. Малко по-късно старата жена издъхна. Лазар притисна очите й с върха на пръстите си и това трепетно докосване беше като милувка.
tokicha
ама ти критика ли търсиш...пффф, що не каза по-рано...аз вкъщи имам едно ръководство за 12 клас и още 1-2 книги, където ги има и талев и димов...иначе има и в нета:
Referati.com
Помагало.ком
има и други, но повечето изискват регистрация, а пък и темите се повтарят blink.jpg
Janet
Само ако имах път към къщи, за да ти донеса темите си по литература за Талев и Димов... писани например при класно по литература. Така действах - чета произведението и чакам да ми дойде вдъхновението на момента. hihi.jpg
Съветът ми е да прочетеш "Тютюн" smile.gif Няма да ти отнеме кой знае колко време. Виж тетралогията е друго нещо hihi.jpg
Абе имаш нет, какво си ни затормозила тука, хихихихи. mjcrossed.jpg
damita
Няма как да го прочета до сряда... А и предпочетох междувременно да наблегна на другите произведения, че за тях има по-малко критика, която да се намери лесно. Тютюн ще го прочета. Просто няма да е сега. smile.gif
damita
Някой чел ли е стихосбирката на Александър Геров "Свободен стих"? Що за поезия е това??? duh1.jpg

http://www.litclub.com/library/bg/gerov/index.htm
beti88
hihi.jpg има и дето стават smile.gif hihi.jpg
" Когато дойде бурята на пола,
когато те залюшка природната стихия
и започнеш съревнование в тази област
с врабчетата ....
" hihi.jpg
damita
Хахаха, вярно... наш човек катерун е той май. hihi.jpg Или "беше"?... Сигурно е починал човекът... Това е писано 61-ва година. smile.gif
soulladder
Цитат(damita @ Jul 2 2007, 06:44 PM) [snapback]132534[/snapback]

Някой чел ли е стихосбирката на Александър Геров "Свободен стих"? Що за поезия е това??? duh1.jpg

О, Боже! А хората се оплакват от вогонската поезия ...
damita
Цитат(soulladder @ Jul 2 2007, 07:30 PM) [snapback]132557[/snapback]

Цитат(damita @ Jul 2 2007, 06:44 PM) [snapback]132534[/snapback]

О, Боже! А хората се оплакват от вогонската поезия ...

Хахаха, мисля да използвам това за вогонската поезия ако ми се падне тази стихосбирка на изпита. hihi.jpg
damita
Ама моля ви... вижте какво ми се налага да чета!!!

Дори да се превърна в скитник
и да остана без другари -
ще спя във парка със Уитман
със Маяковски
и Вапцаров.
И сутринта ще се завърна
с подути слепоочия,
категоричен - като изгрев!
И с изгрева - макар неточно -
ще римувам
комунизма!

heh.jpg icon_mj3.jpg heh.jpg

Стефан Цанев... Избягвайте го! hihi.jpg
Janet
Без Стефан Цанев, моля! heh.jpg Тия соц културтрегери кому са нужни? duh1.jpg
Този ти изпит ли е утре?
soulladder
Стефан Цанев има много хубави неща. Това дето си го цитирала не ми беше попадало.
damita
Да, този е утре. Но явно без въпросните няма да минем. Все пак, преподавателят ни е писал критика по въпроса за т.нар. "априлско поколение" поети... heh.jpg Дали да не му кажа, че всички стихотворения от това време са като материал за лозунги разлепяни по фабриките за консерви? heh.jpg

"Роналд Рейгън - враг номер едно на община Тутракан"
the reader
Цитат
И сутринта ще се завърна
с подути слепоочия,
ще римувам
комунизма!

това е много готино и оригинално smile.gif.
soulladder
Цитат(armydreamer @ Jul 6 2007, 02:58 PM) [snapback]135223[/snapback]

Цитат
И сутринта ще се завърна
с подути слепоочия,
ще римувам
комунизма!

това е много готино и оригинално smile.gif.

Само аз ли схващам сарказма тук?
the reader
ама, моят постинг не беше ироничен. аз наистина го харесах този стих - личи, че е дело на талантлив поет и наистина го има намигването...
soulladder
Цитат(armydreamer @ Jul 6 2007, 03:05 PM) [snapback]135233[/snapback]

ама, моят постинг не беше ироничен. аз наистина го харесах този стих - личи, че е дело на талантлив поет и наистина го има намигването...

Чудно hihi.jpg . Знаех си че не съм само аз и мога да разчитам на теб.
Music
Стефан Цанев е много популярен последно време. Може да се каже, че той е Роулинг на българската литература, понеже и двата му тома за българската история се продават доста добре.
Това е съкратената версия на нашия форум. За да видите пълната версия, с повече информация, моля чукнете тук.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.